ممکن حوادث زنجان اخبار حوادث

ممکن: حوادث زنجان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی بیکاری تحصیل‌کردگان بالاتر از قیمت میانگین / وزیر کشور

رحمانی فضلی کارها دولت تدبیر و امید در حوزه آسیب‌های اجتماعی را یکی از کارهای مهم انجام شده است به وسیله دولت خواند و گفت: اقداماتی که در این حوزه انجام شده است

بیکاری تحصیل‌کردگان بالاتر از قیمت میانگین / وزیر کشور

وزیر کشور: بیکاری تحصیل کردگان بالاتر از قیمت متوسط

عبارات مهم : بیکاری

رحمانی فضلی کارها دولت تدبیر و امید در حوزه آسیب های اجتماعی را یکی از کارهای مهم انجام شده است به وسیله دولت خواند و گفت: اقداماتی که در این حوزه انجام شده است است تاثیرات بسزایی داشته که امیدواریم کاری ماندگار و مورد قبول درگاه خداوند باشد.

رحمانی فضلی در گفت وگو با ایسنا، راجع به پیشینه ارائه گزارش آسیب های اجتماعی به مقام معظم رهبری، افزود: سال 95 گزارشی از آسیب های اجتماعی طبق روال گذشته آماده شده است بود که خدمت روسای قوا و مقام معظم رهبری ارسال شد که رهبر معظم انقلاب گزارش را مطالعه کردند و بر اساس گزارش هایی که خودشان هم داشتند دستور دادند حوزه آسیب های اجتماعی با جدیت مطالعه و پیگیری شود و گزارش های آن خدمت ایشان ارسال شود که این دستور منجر شد تا حدود یک سال جلسات متعددی در این حوزه برگزار شود، جلساتی که سابقه نداشت.

بیکاری تحصیل‌کردگان بالاتر از قیمت میانگین / وزیر کشور

تدوین گزارش چندهزار صفحه ای راجع به آسیب های اجتماعی

وزیر کشور در ادامه توضیح داد: دفتر مقام معظم رهبری متولی این کار و جلسات شد و وزارت کشور نیز به عنوان مسئول تعیین شد؛ به طوریکه جلسات متعدد کارشناسی با دستگاه های مختلف، متولیان عنوان و دانشگاهیان در حدود یک سال برگزار شد و نهایتا چندین هزار صفحه مطلب از این جلسات تدوین شد.

رحمانی فضلی کارها دولت تدبیر و امید در حوزه آسیب‌های اجتماعی را یکی از کارهای مهم انجام شده است به وسیله دولت خواند و گفت: اقداماتی که در این حوزه انجام شده است

وی ادامه داد: نتیجه این جلسات به همراه گزارش مدیریتی، محضر مقام معظم رهبری و مدیر جمهور تقدیم شد. مقام معظم رهبری بعد از مطالعه این گزارش دستور دادند که جلسه محضر ایشان با حضور مسئولین حاکمیتی از جمله قوه قضاییه، مجلس، صدا و سیما، حوزه علمیه و … برگزار شود که نخستین جلسه سه ساعت به طول انجامید که حدود دو ساعت از آن به گزارش وزارت کشور تخصیص داده شده است پیدا کرد و با توجه به اینکه افراد سوالات و پیشنهاداتی در این حوزه داشتند، در جلسه بعدی 23 نفر پرسش پرسیدند و بعضی افراد نیز پیشنهاداتی در حوزه آسیب های اجتماعی مطرح کردند. ما نیز به سوالات پاسخ دادیم و بعضی اظهار نظرها را رد و یا پذیرفتیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه بعد از طرح سوالات و پیشنهادات مجددا مقام معظم رهبری توضیحاتی راجع به شبهات و سوالات ارائه کردند، افزود: انصافاً توضیحات مقام معظم رهبری کاملتر از آن چیزی بود که بنده که یک سال و نیم بر روی عنوان کار کرده بودم داشتم و نهایتا گزارش کامل شد که این نشان می داد مقام معظم رهبری گزارشات را به صورت دقیق بررسی و با حاشیه نویسی هایی که روی گزارش کرده بودند مشخص بود خط به خط گزارش را مطالعه کردند و علی رغم تمام گرفتاری ها، وقت زیادی جهت مطالعه گزارش تخصیص داده شده است داده بودند.

تعیین 5 اولویت در حوزه آسیب های اجتماعی به وسیله مقام معظم رهبری

وی افزود: در آخر این جلسه پنج اولویت مهم در حوزه آسیب های اجتماعی مشخص شد، ساز و کار دقیقی تدوین و در خلال این امر مرکز اجتماعی وزارت کشور به شرکت امور اجتماعی تبدیل شد. همچنین ریاست شورای اجتماعی کشور که بر عهده وزیر کشور بود ارتقاء پیدا کرد و مدیر جمهور به عنوان مدیر آن تعیین شد. منابع مورد نیاز هم جهت مقابله با آسیب های اجتماعی مشخص و این موارد با زمانبندی به وزارت کشور ابلاغ شد.

بیکاری تحصیل‌کردگان بالاتر از قیمت میانگین / وزیر کشور

وی ادامه داد: ما در وزارت کشور بار دیگر برنامه ملی جهت آسیب های اجتماعی تهیه کردیم و جهت هر موضوعی مسئول و دستگاه های معین معلوم شدند. در اولویت هایی که در حوزه آسیب های اجتماعی به وسیله مقام معظم رهبری مشخص شد بحث اعتیاد و حاشیه نشینی به ترتیب در رتبه های اول و دوم قرار داشت که همچنان ترتیب اولویت بندی ها به این شکل باقیمانده است.

به گفته رحمانی فضلی، در چهار جلسه ای که خدمت مقام معظم رهبری بودیم صحبت ها، نقدها، گزارش های عینی و عملی شنیده شد و رهبری نیز راهنمایی ها و ارشاداتی را اظهار داشتند. در این میان ایشان جمله ای را عنوان کردند که قوت قلب همه عزیزانی بود که در حوزه آسیب های اجتماعی فعالیت می کردند که فرمودند: “از روند کار خرسند هستند”؛ لذا ما باید این عنوان را غنیمت بشماریم و حرکت خوبی که شروع شده است را با قوت بیشتری ادامه دهیم.

رحمانی فضلی کارها دولت تدبیر و امید در حوزه آسیب‌های اجتماعی را یکی از کارهای مهم انجام شده است به وسیله دولت خواند و گفت: اقداماتی که در این حوزه انجام شده است

وزیر کشور با تاکید بر اینکه پرسشها اجتماعی در طول وقت ایجاد می شود و عوامل زیادی در ایجاد آنها وجود دارد، افزود: اگر بخواهیم عنوان حاشیه نشینی را مورد بررسی قرار دهیم به مهاجرت از روستاها به سمت شهرها می رسیم که در بررسی مهاجرت نیز باید مباحثی همچون توانمندی اقتصادی و به تبع آن نظام بودجه ریزی و برنامه ریزی را مورد بررسی قرار دهیم. در عنوان حاشیه نشینی اگر به سمت ارائه خدمات به این محدوده ها برویم و کالبد این مناطق را درست کنیم در حقیقت این اقدام تنها در مورد وضع موجود حاشیه نشینی جواب می دهد، لکن عنوان به صورت ریشه ای حل نخواهد شد؛ آیا که علت آن باید در جای دیگری مورد بررسی قرار گیرد.

بیکاری تحصیل‌کردگان بالاتر از قیمت میانگین / وزیر کشور

درخواست جهت برگزاری جلسه با رهبری در حوزه آسیب های اجتماعی در مهرماه

وی افزود: این نوعِ سیاستگذاری ها و نظامات است که نتیجه آن می شود عدم توازن و تعادل؛ در حقیقت عدم توزیع عادلانه منابع و امکانات، مهاجرت و حاشیه نشینی را به همراه دارد. قطعا این عنوان در دراز مدت توانایی حل و فصل دارد ولی در کوتاه مدت نیز با کارهایی که شده، تاثیرات بسزایی را شاهد هستیم.

وزیر کشور در خصوص وقت ارائه گزارش بعدی به مقام معظم رهبری گفت: پنجمین جلسه باید در اوایل اردیبهشت ماه برگزار می شد که با توجه به وجود فضای انتخابات و ترافیک کاری همه مسئولین و دستگاه ها در حوزه های متفاوت برگزاری انتخابات و همچنین تراکم برنامه های مدیر جمهور در انتخابات، تقاضا کردیم که این جلسه بعد از انتخابات برگزار شود که مورد موافقت قرار گرفت. تلاش می کنیم که مهر ماه مقام معظم رهبری دوستی بفرمایند و جلسه برگزار شود. ما هم گزارش مناسبی داریم و ان شاءالله ایشان خرسندتر خواهند شد. البته راه بسیار طولانی در پیش است.

رحمانی فضلی با اشاره به زنجیره ای و چند بعدی بودن آسیب های اجتماعی، تاکید کرد: با آسیب های اجتماعی متفاوتی از جمله؛ اعتیاد، حاشیه نشینی و طلاق در کشور مواجه هستیم و در این میان در بعضی مناطق که میزان بیکاری در آنها بالاست، این آسیب ها حادتر هستند.

به گفته وزیر کشور ، علیرغم اعلام رقم 12 درصد بیکاری در کل کشور به صورت میانگین، شاهد هستیم که در بعضی از شهرها میزان بیکاری به 60 درصد رسیده هست. متأسفانه در بین تحصیلکرده های ما رقم بیکاری بسیار بالاتر از آنچه که به طور میانگین اعلام می شود، است.

وی حل آسیب های اجتماعی را نیازمند همکاری اجتماعی مردم خواند و گفت: مردم باید بدانند که در قالب تشکل های اجتماعی سمن ها، احزاب و گروه ها و یا به صورت فردی باید پای کار بیایند تا بتوان آسیب های اجتماعی را حل و فصل کرد. بی تردید در بسیج مردم نیز فعال ترین عنصر رسانه ها هستند.

وزیر کشور با تاکید بر نقش بسیار مهم رسانه ها در جذب همکاری های اجتماعی جهت مقابله با آسیب های اجتماعی گفت: رسالت رسانه ها؛ کمک به دولت و مردم در مسیر حل معضلات اجتماعی هست. رسانه ها عموماً به طرح و بیان مسئله می پردازند در حالیکه این بخشی از کار هست. البته بد نیست که حساسیت جامعه را اوج ببریم و نسبت به این عنوان توجهات را جلب کنیم؛ ولی بیشترین تلاش باید جهت زیاد کردن همکاری مردم باشد آیا که از این مسیر می توان با این معضلات مقابله کرد.

تعیین وظیفه انتخابات شورایاری ها در صورت ارائه لایحه به دولت

وزیر کشور در خصوص برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها نیز گفت: تا کنون، در برگزاری این انتخابات، دولت ورود مستقیمی نداشته هست، چون وظیفه قانونی وجود ندارد، لذا عدم ورود به این مسأله، تخلفی جهت وزارت کشور محسوب نمی شود. وزارت کشور تنها بستر و زمینه های لازمی را که به وسیله شورا درخواست شده است است را فراهم می کند. قطعاً جهت دوره پنجم باید لایحه ای به وسیله دولت و یا خود شورای عالی استان ها که این ظرفیت را دارد به مجلس داده شود تا عنوان تعیین وظیفه شود. امیدواریم تا در دستور کار شورای عالی استان ها قرار بگیرد.

واژه های کلیدی: بیکاری | برگزاری | انتخابات | وزارت کشور | انتخابات شورا | معضلات اجتماعی | مقام معظم رهبری | آسیب های اجتماعی | پنجمین دوره انتخابات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: