ممکن حوادث زنجان اخبار حوادث

ممکن: حوادث زنجان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چهار سرعت‌گیر بازار ارز

روز دوشنبه، دلار کم نوسان ترین روز بهمن ماه را تجربه کرد. به گفته فعالان، ۴ عامل متفاوت، عملیات عرضه بازارساز، خروج بعضی معامله گران آتی از بازار، کم شدن قیمت

چهار سرعت‌گیر بازار ارز

چهار سرعت گیر بازار ارز

عبارات مهم : بازار

روز دوشنبه، دلار کم نوسان ترین روز بهمن ماه را تجربه کرد. به گفته فعالان، ۴ عامل متفاوت، عملیات عرضه بازارساز، خروج بعضی معامله گران آتی از بازار، کم شدن قیمت حواله درهم و عوض کردن مقطعی انتظارات در کم کردن تغییرات قیمت این ارز سهم داشتند. در ساعات انتهایی روز بخشی از ارزهای عرضه شده است به وسیله بازارساز وارد معاملات شد و تحت تاثیر آن قیمت حتی در بازار غیررسمی از سطح ۴ هزار و ۷۰۰ تومان پایین تر رفت. دیروز چندین صرافی در سطح شهر و یکی از بازیگران بازارساز در پاساژ افشار اقدام به عرضه ارز کردند.

روز دوشنبه کم نوسان ترین روز دلار از آخرهای دی ماه رقم خورد. در سومین روز هفته، شاخص بازار ارز با زیاد کردن جزئی ۲ تومانی با قیمت ۴ هزار و ۷۵۲ تومان به کار خود آخر داد که کمترین رشد روزانه از ۲۶ دی ماه بود. بعد از ساعت ۵ بعداز ظهر، در معاملات غیر رسمی، دلار به زیر ۴هزارو ۷۰۰ تومان رفت. قیمت دلار نیز در روز دوشنبه در دامنه محدود ۴ هزار و ۷۴۰ تا ۴ هزار و ۷۷۰ تومان تغییرات خود را انجام داد؛ البته این ارز در زیاد مقاطع در محدوده های ۴ هزار و ۷۵۰ و ۴ هزار و ۷۶۰ تومان نوسان کرد و تنها یک بار قدم به محدوده های ۴ هزار و ۷۴۰ و ۴ هزار و ۷۷۰ تومان گذاشت.

چهار سرعت‌گیر بازار ارز

به گفته فعالان، ۴ عامل متفاوت، عملیات عرضه بازارساز، جاخالی معامله گران آتی، کم شدن قیمت حواله درهم و عوض کردن مقطعی انتظارات در کم کردن نوسانات دلار سهم داشتند. دیروز، در کنار کم کردن نوسانات دلار، قیمت یورو نیز ۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۶ هزار و ۱۴۰ تومان رسید. به گفته فعالان، در حالی که روز یکشنبه کمتر کسی حاضر به فروش ارز اروپایی بود، روز دوشنبه میزان فروشندگان اوج رفت. علی رغم افت قیمت ها در بازار ارز، در بازار موازی، سکه تمام بهار آزادی زیاد کردن قیمت را تجربه کرد و با ۴ هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان رسید.

فشار عرضه در بازار

روز دوشنبه، دلار کم نوسان ترین روز بهمن ماه را تجربه کرد. به گفته فعالان، ۴ عامل متفاوت، عملیات عرضه بازارساز، خروج بعضی معامله گران آتی از بازار، کم شدن قیمت

یکی از بااهمیت ترین عواملی که ترمز زیاد کردن قیمت دلار را کشید، زیاد کردن عرضه ارز از سوی بازیگران بازارساز بود. قیمت دلار که در دو روز ابتدایی هفته به ترتیب، ۵۸ و ۵۲ تومان زیاد کردن قیمت را تجربه کرده بود، روز دوشنبه رشد چندانی را ثبت نکرد. به گفته فعالان، دیروز بازارساز حجم و میزان مداخله در بازار را به میزان زیادی زیاد کردن داد. یکی از بازیگران بازارساز در میدان روبه روی پاساژ افشار به تقاضای سنگین معامله گران پاسخ داد و چند صرافی نیز در سطح شهر اقدام به عرضه ارز با قیمت هایی پایین تر از قیمت بازار کردند.

این عنوان موجب شد تقریبا هر گونه تقاضایی در بازار پاسخ داده شود؛ در این بین، یکی دیگر از عوامل کاهشی روز دوشنبه، افت قیمت حواله درهم بود. روز دوشنبه قیمت حواله درهم از محدوده هزار و ۳۱۰ تومان پایین آمد و با قیمت هزار و ۳۰۷تومان به کار خود آخر داد. «دنیای اقتصاد» نیز در گزارش روز پیشین خود اشاره کرده بود، بازارساز جهت مدیریت قیمت های بازار داخلی در درجه اول نیاز است که قیمت حواله درهم را مدیریت کند و در مرحله بعد تلاش کند ساز و کار بازار ارز داخلی را براق تر و مداخلات ارزی ازسوی صرافی ها را کارآتر کند.

جاخالی معامله گران

نوسانات شدید قیمت دلار در روز یکشنبه موجب شد بسیاری از خالی فروشان ارزی از بازار متواری شوند؛ خروج این عده موجب شد که حجم زیادی از معاملات منطقه سبزه میدان و پاساژ افشار تسویه نشود.

چهار سرعت‌گیر بازار ارز

این اختلال موجب شد که روز دوشنبه حجم معاملات آتی و جوسازی های ناشی از آن تا حدی در بازار ارز خاموش شود و از این ناحیه قیمت دلار جنبش نشود. از سوی دیگر، عامل انتظاری مانند قرار گرفتن در دهه مبارک فجر و جلسه خبری مدیر جمهوری در روز جاری نیز برکاهش نوسانات روز دوشنبه دلار اثر داشتند. بعضی معامله گران تصور می کردند، با توجه به این عوامل، بازارساز اجازه رشد قیمت ها را نخواهد داد. با وجود کم کردن نوسانات در روز گذشته، خریدهای ارزی همچنان اوج بود و فاصله قیمت عرضه بازارساز با بازار آزاد جذابیت خرید را جهت متقاضیان اوج می برد. عاملی که ممکن است روند بازار را در آینده تحت تاثیر قرار دهد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | دوشنبه | روز دوشنبه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs

بدون دیدگاه

دیدگاه شما

نظر شما: